Články & návody

Zahrada

Údržba dřevin v zahradě aneb pomocník zvaný drtič větví

29. 6. 2023

Vlastníte-li zahradu, jistě víte, že se jen tak nevyhnete odpadu. Odkvetlé části rostlin, napadená úroda, ale i odřezky keřů a stromů k zahradničení prostě patří. Ne všechen odpad se však vejde do biopopelnice nebo na kompost. Naštěstí však existují speciální přístroje, které si s odpadem snadno poradí, a ještě ho dokážou efektivně zužitkovat. Jde o drtiče, které by zejména na větší zahradě nebo v hospodářství neměly chybět. Benefity těchto přístrojů totiž hovoří zcela jasně!

Kompost jako základ pro každou zahradu

28. 5. 2023

Téměř pro každého, kdo vlastní zahradu je otázka založení kompostu aktuální. Někdo bioodpad vozí na skládky a jiný naopak dá na přirozené zužitkování zbytků, které jsou častým tajemstvím bohaté úrody. V čem vlastně spočívají benefity kompostu a jak ho správně založit? To a mnohem více se dozvíte v našem dnešním článku, který vám přinese všechny potřebné informace.

Vyzrajte na krtky jednou pro vždy

25. 2. 2023

Máte nový dům se zahradou a všude v okolních zahradách jsou nechtěné hrbolky od krtků? Bojíte se, že vás potká stejná situace a všechno vynaložené úsilí a peníze vydané na vypěstovaný trávník přijdou vniveč? Vyzrajte na to jednoduchým způsobem, který nijak neublíží užitečným hrabošům, ale zároveň ochrání trávník a celkový vzhled vaší zahrady.

Vyvýšené záhony – chytré řešení s mnoha benefity

28. 1. 2023

Klasické zahrady plné záhonů již dnes vidíme zcela sporadicky. Důvod je jednoduchý. Současná doba i zahradničtí architekti člení zahradu na okrasnou, užitkovou a odpočinkovou část. Jak, ale do těchto moderních zahrad zakomponovat prostor pro pěstování zeleniny či bylinek? Řešením jsou vyvýšené záhony, které poskytují jak vhodné podmínky k pěstování, tak i určitý řád zahrady.

Přenosné kotlíky aneb zdravé a hodnotné vaření na zahradě i v přírodě

16. 12. 2022

Jste milovníky kvalitního vaření, kempování a pobytu v přírodě a ptáte se, jak lze tyto věci skloubit dohromady? Snadno! Řešením jsou přenosné kotlíky s trojnožkou, které si snadno můžete vzít s sebou na dovolenou nebo jakoukoliv jinou venkovní akci u vás na zahradě i mimo ni.

Hotel na zahradě? Ten pro hmyz by měl být nedílnou součástí

22. 11. 2022

Jak by vám řekl každý entomolog, hmyzu v přírodě ubývá. Abychom se vyvarovali zhroucení ekosystému, můžou pomoci i maličkosti. Jednou z nich je vybudování tzv. hmyzího hotelu nebo domečku. Ten nejen, že je užitečný, ale zároveň i stylový. Navíc sestavit si ho můžete i zcela sami. Fantazii se meze nekladou a se základními zásadami vás ihned seznámíme.

Trávní koberce – řešení pro nedočkavce i detailisty

4. 10. 2022

Koupili jste dům, ale tráva na jeho pozemku je v hrozné kvalitě, nebo máte nově postaveno a zbývá dořešit trávník na zahradě? Každý, kdo někdy řešil pěstování trávníku, jistě ví, že to není žádná sranda. Hodiny strávené setím, vertikulací, zaléváním a čekáním na krásný a souměrný trávník, mohou být díky travním kobercům minulostí.

Pomozte ptactvu a přivítejte ve své zahradě nové návštěvníky

20. 9. 2022

Většina z nás se v zimním období namísto zahradničení uchyluje ke krmení ptactva. Se sněhovou pokrývkou a tuhými mrazy, začínají ptáčkům těžké časy. Přírodní zdroje jsou nedostupné a nalézt něco k snědku je velmi obtížné. Čím ale ptáčky správně krmit a jaké je nejvhodnější krmítko?

Přezimování muškátů aneb jak z jednoletky udělat trvalku

6. 9. 2022

Záplava pelargonií je od května do října pravidelně k vidění na téměř každém okně, balkónu či terase. Jejich oblíbenost tkví v nenáročnosti pěstování, odolnosti vůči škůdcům a různorodé barevné škále. Věděli jste, že i když se primárně pěstují jako jednoletky, mohou vám při správném přezimování dělat radost i v dalších letech?

7 přírodních hnojiv, které si vaše rostliny zamilují

23. 8. 2022

Hnojení rostlin je, stejně jako jejich zavlažování, velmi důležité. Rostliny získávají potřebné živiny a minerály a zvyšuje se tak jejich celkový růst a úroda. Není nutné však utrácet stovky korun za nejrůznější chemické preparáty. 

7 důvodů proč pěstovat levanduli a jak na to

14. 6. 2022

Od června do srpna se okolí zahrad a domů promění v záplavu fialových květů a všude se line aromaterapeutická vůně levandule. Proč je tato rostlina ze středomoří oblíbená i u nás a jaké jsou hlavní důvody proč ji pěstovat?