Přenosné kotlíky aneb zdravé a hodnotné vaření na zahradě i v přírodě

Jste milovníky kvalitního vaření, kempování a pobytu v přírodě a ptáte se, jak lze tyto věci skloubit dohromady? Snadno! Řešením jsou přenosné kotlíky s trojnožkou, které si snadno můžete vzít s sebou na dovolenou nebo jakoukoliv jinou venkovní akci u vás na zahradě i mimo ni.

O co se jedná?

Vaření na zahradě je často synonymem pro grilování. Stejně tomu je i u pobytu v přírodě a provizorního vaření. Čas přípravy instantních pokrmů na jednohořákovém kempingovém vařiči a neustálého grilování je minulostí. Alternativou jsou gulášové, turistické a další typy kotlíků, které jsou uzpůsobeny k venkovnímu vaření. Ty mají na svém držadlu drátek, díky kterému se zavěsí na tzv. trojnožku.

Trojnožka je typ konstrukce obsahující háček pro zavěšení kotlíku. Ty lepší dokonce obsahují teleskopickou kladku. Po rozdělání ohně, lze trojnožkou snadno přizpůsobit výšku zavěšení kotlíku tak, aby byla příprava pokrmu ideální.

Pro rozdělání ohně lze použít v přírodě vyznačené ohniště nebo dokoupit speciální zahradní ohniště, které stejně jako trojnožku a kotlík můžete snadno vzít s sebou na jakoukoliv venkovní akci. Samotné přenosné ohniště navíc poslouží i pro oblíbené opékání špekáčků a klobás, které neodmyslitelně patří ke každému táboráku. Z vaší zahrady tak rázem může být ideální místo pro setkávání a netradiční zážitky. Nezáleží na tom, zda máte dům se zahradou uprostřed města nebo na venkově, atmosféru kempování si za pomoci kotlíku a jeho příslušenství vytvoříte snadno kdekoliv.

Rozmanité využití

Ať už se rozhodnete vařit, smažit, dusit nebo péct, venkovní kotlíky jsou na všechny tyto postupy vhodné. Skvělé jsou však pro přípravu pokrmů z jednoho hrnce. Guláš nebo poctivá polévka bude chutnat mnohem lépe než v profesionální kuchyni. Navíc díky různorodosti objemů pohostíte celou skupinu přátel či táborníků.

Litina, nerez nebo smalt?

Kotlíky je, stejně jako další nádobí, možné zakoupit z různých materiálů. Vzhledem k tomu, že však uvažujeme o použití na přímém ohni, některé materiály jsou vhodnější než jiné.

  • Litina je materiál, který byl oblíbený zejména u našich babiček. Ty ho často označovaly jako černé nádobí a vaření na něm si pochvalovaly. Dnes se tento druh nádobí opět vrací a čím dál tím více lidí pociťuje jeho benefity. Pro pochopení je na úvod vhodné říci, že se jedná o slitinu železa s uhlíkem. Ta je díky svým vlastnostem velmi pevná a nádobí při správném zacházení vydrží i desítky let. Další nespornou výhodou litinových kotlíků je i fakt, že velmi dobře akumulují teplo. Připravovaný pokrm se tak provařuje rovnoměrně a je rychleji hotový. Zdravotní nezávadnost litiny je už jen takovou třešničkou na dortu. Vlivem přímého ohně a s tím souvisejících vysokých teplot se neuvolňují žádné zdraví škodlivé látky a nehrozí žádná zdravotní rizika. Ať už jste vyznavači zdravého a ekologického vaření nebo dbáte na kvalitu, bude pro vás litinový kotlík tím pravým.
  • Nerezové nádobí je nejčastějším materiálem, který běžně používáme v domácnosti. Nemusíme se však vyhýbat ani použití na přímém ohni venku. Stejně jako u litiny se i z nerezu vyrábějí gulášové a turistické kotlíky. Jejich výhodou je zejména vysoká odolnost a dokonale hladký povrch, který zajistí snazší údržbu a mytí. Totožná je i vlastnost akumulace tepla, která zajistí perfektní propečení připravovaného pokrmu. Kotlíky vyrobené z nerezové oceli se navíc mohou pyšnit neexistencí interakcí s kyselinami a specifickými potravinami, které zanechávají pachy.
  • Smalt je stejně jako litina materiál našich prarodičů. I když je nádobí z této taveniny křehčí než další dva zmíněné typy, má své benefity. Zabraňuje připalování pokrmu, má snadnou údržbu a chrání potraviny před množením škodlivých bakterií.

Neobyčejné zážitky pod širým nebem

Dopřejte si nové zážitky z přípravy jídel v přírodě a zažijte s přenosnými kotlíky tu pravou atmosféru kempování. To vše bez instantních pokrmů a snížených nároků na kvalitní stravování.

Fotografie