I v zahradě je třeba uklízet

Staré přísloví praví „Zahrada je zrcadlem domova a její krása a udržovaný vzhled přinášejí radost a pohodu každému, kdo do ní vkročí'. Nicméně, aby tato oáza klidu a krásy mohla plně rozkvést, vyžaduje pravidelnou péči a úklid. V dnešním uspěchaném světě, kde nám čas protéká mezi prsty, se čím dál více lidí obrací k úklidu zahrady jako k terapii od každodenních problémů a shonu. Úklid zahrady však není důležitý jen pro naše psychické zdraví, ale pro celkové zdraví samotné zahrady. Její úklid se stejně jako úklid v domácnosti často rozděluje z hlediska sezónnosti. I když v současné chvíli máme začátek zimy, nic nám nebrání abychom se připravili na to, jak po tomto dlouhém období dát zahradu do kupy. Tak pojďme na to!

Odstraňování listí a větví

Jako první bychom se zcela bezpochyby měli zaměřit na úklid nafoukaného listí a spadaných větví. I když většina lidí dělá tento úklid jednorázově až po skončení podzimu či zimy, není radno ho podceňovat. Naopak se hned z několika důvodů doporučuje tento typ úklidu provádět průběžně během všech ročních období.

  • Prevence šíření chorob a škůdců: Spadané listí tvoří ideální prostředí pro rozvoj plísní, bakterií a různých škůdců. Nechcete-li jim dát šanci, je lepší uchýlit se jednou za čas k jeho odstranění.
  • Zajištění dostatečného osvětlení: Listí na zemi může bránit slunečnímu svitu, které tak nepronikne ke všem rostlinkám. Pravidelným hrabáním zajistíte, že rostliny dostanou potřebné světlo pro fotosyntézu a jejich následný správný růst.
  • Prevence hniloby: Hromadění listí a drobných větví v okolí rostlin a keřů může způsobit hnilobu a ztrátu živin v půdě. Výsledkem je poté snížená kvalita půdy a horší zdraví jednotlivých rostlin.
  • Estetický vzhled: Kromě zdravotních přínosů přispívá pravidelný úklid spadaného listí k udržovanému vzhledu zahrady. Čistá a upravená zahrada působí lépe a vytváří příjemné prostředí.
  • Bezpečnost: Mokré a kluzké listí na zemi může představovat i nebezpečí. Zejména na chodnících tvoří mokré spadané listí kluzkou vrstvu, na které je možné snadno upadnout a způsobit si nežádoucí zranění.

Aby vám úklid šel lépe od ruky, je také důležité zvolit kvalitní pomocníky. V tomto případě máme na mysli hrábě a košťata. U obou pomůcek existuje velké množství druhů. Co se týče hrábí, tak ty se obecně rozdělují na dva typy. Hrábě plastové a kovové. Obojí mají své pro a proti a je tedy nutné vyzkoušet, která alternativa vám bude více vyhovovat. To samé platí i pro další aspekty, kterými jsou typ hrábí, délka rukojeti a samotná velikost. U košťat platí defacto to samé. Lze vybírat z různých velikostí a druhů štětin. Na hladké terasy jsou obvykle vhodnější měkčí štětiny, zatímco na chodníky a cesty jsou lepší dlouhé a tužší štětiny, které si poradí i s usazenými nečistotami.

Velmi užitečným přístrojem je i zahradní vysavač. Ten funguje na principu klasického vysavače a lze s ním jednoduše a rychle nahromadit spadané listí. Zásobník pak jednoduše vysypete do bio odpadu nebo na kompost a během chvíle budete mít zahradu čistou bez větší námahy.

V případě, že máte na zahradě vzrostlé stromy a často vám z nich padají větší větve je na místě zvážit, zda je budete klasicky vyhazovat do bio odpadu nebo na kompost, nebo zvolíte variantu v podobě drtiče větví. O benefitech tohoto přístroje jsme psali v jednom z minulých článků. Pokud tedy zvažujete koupi, určitě doporučujeme jeho prostudování. Dozvíte se v něm, jaké aspekty jsou při výběru důležité a jak lze zpracované dřeviny využít.

Nezapomínejme na chodníky a dlažbu

Jak jsme již výše zmínili, podstatný je i úklid chodníků a dlažeb, a to nejen z důvodu bezpečnosti. Roli samozřejmě hraje i estetika. Mezi spárami se usazují nečistoty, ale často se zde objevuje plevel a mech. I pro tento účel dnes existují chytrá zařízení. Jde o úzké teleskopické kartáče, které na jedné straně mají kovový háček, kterým se mech nebo plevel odstraní a kartáčem následně odmete ze spáry pryč. Tento proces lze samozřejmě udělat i obyčejným nožíkem, ale věřte, že po pár hodinách, kdy budete ohnutí nad chodníkem budete rádi, že existuje pomocník, se kterým se nemusíte sklánět.

Po tom, co odstraníte nečistoty mezi spárami je načase pustit se do údržby samotného povrchu. K tomuto účelu nejlépe slouží vysokotlaké myčky známé spíše pod pojmem „vapka“. Tyto přístroje obvykle disponují velkým množstvím nástavců, díky jejichž kombinaci lze dosáhnout toho, že váš chodník či terasa bude zase zářit novotou.

Čistý okap je základem pro čistou fasádu a odvod dešťové vody

Čištění okapů je taktéž důležitou součástí údržby domu, zejména v obdobích, kdy mohou být zaneseny listím nebo dalšími nečistotami. Než je začnete čistit je důležité ujistit se, že máte bezpečný přístup. Vždy používejte jen stabilní žebřík nebo platformu. Nejprve ručně odstraňte větve, listí a jiný volný odpad, který se v okapech nahromadil. Následně použijte měkký kartáč nebo štětku na odstranění nečistot, které jsou přilepené nebo zaschlé na stěnách okapů. Po očištění si připravte směs vody a mýdla na nádobí nebo speciálního čisticího prostředku pro okapy. Navlhčete štětku nebo kartáč v této směsi a pečlivě očistěte stěny okapu. Poté opláchněte okapy čistou vodou pomocí hadice nebo kbelíku s vodou. Ujistěte se, že veškeré čisticí prostředky jsou důkladně odplaveny. Na závěr už jen zkontrolujte, zda jsou odtokové otvory v okapech volné a nejsou zablokované. Tento proces lze opakovat pravidelně, zejména před přicházejícími dešti nebo v období, kdy se očekává větší množství listí a nečistot.

Uklízení zahrady není pouze nutností, ale i rituálem spojeným s láskou k přírodě a péčí o vlastní prostor zeleně. Celý proces je prospěšný nejen pro vás, ale i pro celou vaši zahradu a není tedy radno ho podceňovat.

Fotografie