Údržba dřevin v zahradě aneb pomocník zvaný drtič větví

Vlastníte-li zahradu, jistě víte, že se jen tak nevyhnete odpadu. Odkvetlé části rostlin, napadená úroda, ale i odřezky keřů a stromů k zahradničení prostě patří. Ne všechen odpad se však vejde do biopopelnice nebo na kompost. Naštěstí však existují speciální přístroje, které si s odpadem snadno poradí, a ještě ho dokážou efektivně zužitkovat. Jde o drtiče, které by zejména na větší zahradě nebo v hospodářství neměly chybět. Benefity těchto přístrojů totiž hovoří zcela jasně!

Kompost, biopopelnice nebo drtič?

Se zahradním odpadem se potýká každý zahrádkář. Každý však řeší jeho odstranění jinými způsoby. Někdo volí biopopelnici, která má výhodu v tom, že je pravidelně vyvážena a pokud odpadu nemáte mnoho, její objem pro vás bude zcela dostačující. Dalším řešením je založení nebo zakoupení kompostu, kam kromě zahradního odpadu můžete vyhazovat i bio zbytky z vaší domácnosti. Kromě slupek od brambor se v kompostu totiž rozloží i papírové kapesníky, lógr od kávy nebo třeba podestýlka domácích hlodavců. Jak správně kompost realizovat a co do něj konkrétně patří a nepatří jsme řešili v jednom z našich minulých článků. Pokud tedy sháníte více informací, doporučujeme si ho znovu přečíst.

Je-li vaše zahrada plná vzrostlých stromů a keřů, které vyžadují častý řez doporučujeme zvážit koupi drtiče větví. I když počáteční investice je vyšší než u ostatních dvou variant, můžete z ní v konečném důsledku vytěžit a ještě vydělat. Navíc pokud se zahradničením zabýváte delší dobu jistě víte, že prořez stromů je nezbytnou součástí základní péče. Nedostatek úrody a množení škůdců se totiž právě často přičítá vzrostlé koruně, která není pravidelně udržována.

Vybíráme drtič aneb jak vybrat ten nejlepší

Na trhu existují dva základní typy drtičů, které se liší svým pohonem. Stejně jako u sekaček totiž můžete zvolit benzínový nebo elektrický stroj. Širší nabídku a různé druhy značek nabízí specializované obchody nebo hobby markety. Kromě pohonu je důležité zaměřit se na systém zpracování odpadu. Pro rozsekání odpadu a vytvoření tzv. štěpek slouží nožový systém, který je založený na principu přitlačování větve na kotouč a jeho následnému sekání. Pro jemnější drcení je vhodnější frézovací válec. Ten je oproti nožovému systému výkonnější a vhodný i pro tvrdší větve, z kterých během pár minut vytvoří jemnou drť. Nejvyspělejším druhem je třetí typ tzv. závitkový, kterému se často přezdívá šnekový. Ten je vhodný taktéž pro tlustší a pevné odřezky, z kterých během chvíle udělá dřevnou směs vhodnou na podpal. Zásadní pro vás může být i fakt s jakými větvemi si přístroj poradí. Zcela jistě totiž vždy záleží na jejich průměru. Čím větší totiž budete mít větve, tím větší je pravděpodobnost, že je budete muset odřezat na menší kusy a tím si přiděláte dodatečnou práci. Lepší je tedy vždy volit přístroj určený pro větší než menší průměr větví. S tím bodem úzce souvisí i typ zpracovávaných dřevin. Podle toho, jaký odpad budete drtit je vhodné rozhodnout se pro konkrétní typ drtiče. Nožové přístroje se více hodí na měkčí větvičky, zatímco frézovací válec a závitkový princip je díky svému vyššímu výkonu vhodnější pro tvrdší odpad. To by, ale nemělo být všerozhodující, zásadní je totiž i výsledný druh materiálu. Jak již bylo zmíněno u jednoho typu získáte štěpky, které se hodí namísto mulčovací kůry nebo jako zátop a u dalšího typu dostanete jemnou hmotu, která posouží třeba jako kompost.

Kromě těchto základních parametrů se lze zaměřit i na další faktory jako je např hlučnost, velikost sběrného koše a další speciální vychytávky. Hlučnost se zpravidla odvíjí od výběru konkrétního typu drtiče. Obecně hlasitější jsou při práci benzínové varianty, které mají vyšší výkon než druhy elektrické. Pro ochranu sluchu je tedy vhodné použít bezpečnostní sluchátka a vzhledem k sousedům drtit ve dnech, které nejsou příslušnou místní vyhláškou zakázané.

U velikosti sběrného koše jsou na našem trhu obvykle dostupné tři základní varianty. Bez sběrného systému, s látkovým košem nebo s jeho plastovou formou. V případě, že drtič budete používat pravidelně a nechcete řešit vysypávání drtě přímo na pozemku, určitě zvolte typ s plastovou nádobou. Ta může být až o objemu 60 litrů a pojme tak bez problému větší množství větví.

Ve snaze odlišit se od konkurence a nabídnout zákazníkům více, přicházejí různí výrobci s unikátními funkcemi. Tou nejužitnější je bezpochyby automatické vtahování odřezků. To znamená, že není nutné vyvinout žádnou manuální sílu pro drcení, což je nejen pohodlné, ale i bezpečné. Praktický je i zpětný chod, který je aktivován v případě, že se zablokuje sekací mechanismus. Automaticky pak lze vyjmout zaseknutou větev a dále pokračovat v práci.

Skvělý pomocník pro každou zahradu

Ať už si vyberete jakýkoliv typ drtiče, jistě neprohloupíte. Přístroj si poradí jak se suchým, tak i mokrým dřevem a zbaví vás tak přebytečného odpadu, který navíc můžete efektivně zužitkovat.

PS: Jak jsme uváděli výše na koupi přístroje lze i vydělat. Existují totiž různé portály pro zapůjčení zahradnického náčiní, kde svůj drtič můžete nabídnout a pomoci tak za určený úplatek i ostatním zahradníkům. A to se zcela jistě vyplatí!

 

Fotografie