Články & návody

Přezimování muškátů aneb jak z jednoletky udělat trvalku

Záplava pelargonií je od května do října pravidelně k vidění na téměř každém okně, balkónu či terase. Jejich oblíbenost tkví v nenáročnosti pěstování, odolnosti vůči škůdcům a různorodé barevné škále. Věděli jste, že i když se primárně pěstují jako jednoletky, mohou vám při správném přezimování dělat radost i v dalších letech?

Zazimování muškátů není žádná věda. Lze postupovat podle obecných kroků a dbát na doporučení pro jednotlivé druhy pelargonií.

Obecný postup

  1. Příprava na zazimování

Koncem léta je vhodné pomalu omezovat zálivku a vynechat hnojení. Rostliny zbavíme oschlých a poškozených listů a seřízneme jejich výhony. Zkracujeme zhruba o 1/3. Doporučuje se těsně nad kolénkem. Důležitým prvkem je i ochranný postřik proti škůdcům a plísňovým chorobám.

  1. Uložení k zimnímu spánku

Před příchodem prvních mrazů je ideální rostliny přemístit z venku do vhodných prostor. Lidé se mylně domnívají, že vhodný může být například sklep. Opak je však pravdou. Pelargonie potřebují k zimnímu spánku dostatek světla a teplotu kolem 7-15 °C. Lepší variantou je tedy chodba, zimní zahrada nebo třeba půda.

  1. Truhlík nebo jiný obal?

Zde je to čistě na vašich preferencích. Pokud máte dostatek místa, není problém ponechat rostliny v truhlících. V opačném případě je možné vyzkoušet metodu našich prarodičů, kteří muškáty zazimovali v novinách. Po sestřihnutí vyrýpneme z truhlíku jednotlivé rostlinky a buď jednotlivě nebo maximálně po pěti je lehce očištěné od hlíny zabalíme do novin. Následně je převážeme provázkem a kořeny vzhůru zavěsíme do vhodných prostor respektujících důležité aspekty pro budoucí růst.

  1. Péče

I během období vegetačního klidu je důležité nezapomenout pelargonie průběžně kontrolovat. Pozornost věnujeme zejména riziku hniloby, plísně a škůdcům. Muškáty nezapomínáme ani zalévat. Přibližně dvakrát do měsíce je po vyschnutí substrátu zalijeme. Obecně se udává, že čím nižší je okolní teplota, tím méně potřebuje rostlina i vody. Aby pelargonie nenasazovaly květy, zastřihujeme nově vyrostlé listy, a v žádném případě nepoužíváme hnojivo a rostliny nepřesazujeme.

  1. Příchod jarních měsíců

Zhruba začátkem března provedeme první hnojení a postupně zvyšujeme zálivku. Po prvních mrazících, nejlépe tedy koncem dubna nebo začátkem května, můžeme rostlinky umístit zpět ven a pokračovat v běžné péči.

Doporučení pro jednotlivé druhy

Pelargonium zonale neboli vzpřímené muškáty není nutné pro přezimování tolik zkracovat. Naopak se doporučuje pouze odstranit oschlé květy a listy. Ideální teplota pro zimní spánek je okolo 10–12 °C.

Pelargonium peltatum známé jako převislé muškáty je nutné před zazimováním zhruba o polovinu zkrátit. Střih o další třetinu je nutné zopakovat i koncem února, nejpozději začátkem března. Samozřejmostí je odstranění suchých listů a slabých výhonků. Doporučená teplota pro vegetační klid převislých pelargonií je 8-12 °C.

Pelargonium grandiflorum přezdívané velkokvěté či anglické muškáty mají vyšší nároky na přezimování. Po seříznutí se doporučují uchovávat ve světlé chladnější místnosti s teplotou do 10 °C. Zároveň je důležité nevynechat pravidelnou zálivku. Na rozdíl od ostatních druhů je možné tento druh i jednou za 4 týdny mírně přihnojit. Na jaře se pak doporučuje přesazení do většího truhlíku nebo květináče.

 

Fotografie