Články & návody

Vyzrajte na krtky jednou pro vždy

Máte nový dům se zahradou a všude v okolních zahradách jsou nechtěné hrbolky od krtků? Bojíte se, že vás potká stejná situace a všechno vynaložené úsilí a peníze vydané na vypěstovaný trávník přijdou vniveč? Vyzrajte na to jednoduchým způsobem, který nijak neublíží užitečným hrabošům, ale zároveň ochrání trávník a celkový vzhled vaší zahrady.

Dobrý sluha, zlý pán

Ať už to na první pohled nevypadá, krtek v zahradě je velmi užitečný. Živí se totiž hmyzem, který často škodí pěstovaným rostlinám. Navíc jeho nevzhledné krtince jsou také prospěšné. Jedná se totiž o dokonalou kyprou zeminu bez plevele, kterou můžete shrabat a použít jak do květináčů, tak i do záhonů.

Odpuzovače, babské rady nebo jiné řešení?

Pro ty z vás, kterým zahrada plná krtinců nedělá radost, existuje spousta možností, jak krtky přimět najít si nový domov. Časté, ale ne vždy efektivní východisko, je plašič. Ten může fungovat jak na mechanickém, chemickém či elektronickém principu. Cíl je však vždy jen jeden. Plašič vydává ultrazvukové signály, které pronikají do zeminy a tím plaší krtky. Samozřejmě nelze ale zaručit, že si krtek časem na zvuk nezvykne a vaše zahrada se pro něj dříve nebo později, stane novým domovem bez ohledu na toto důmyslné řešení. To platí i u dalších variant, jako jsou pachové odpuzovače nebo babské rady. Co tedy skutečně a trvale funguje?

Není síť jako síť

Účinná možnost, která zaručeně pomůže a trvale problém vyřeší je síť. Východisko, které nijak neublíží těmto malým a zákonem chráněným savcům, ale zároveň pomůže vaší zahradě. Sítě mají nejčastěji otvory o rozměrech 14-16x14-16 cm a v ideálním případě se dávají na pozemek ještě před zasetím trávy nebo před položením travních koberců.

V případě tradičního zatravňování je vhodné síť zakrýt vrstvou humusu, která by měla mít nejlépe 8 cm. Pokud by naopak byla vrstva vyšší, hrozilo by, že síť krtka nezastaví a celý systém bude nefunkční. Síť jako takovou není nutné nijak ukotvovat. Zcela postačí navezená zemina nebo travní koberec.

Sítě se vyrábějí z odolného plastu, nejčastěji polypropylenu, který odolává jak UV záření, tak i klimatickým vlivům. Jedná se tak o trvalé řešení, které vydrží dlouhodobě a není nutné ho časem obměňovat. Navíc kromě pozitivního vlivu na udržení krásné zahrady nemají sítě žádný vliv na růst rostlin a trávy. Jednoduše řečeno nikdo nic nepozná a vy si budete moci užívat dokonalý trávník bez jakýkoliv hrbolků a nevítaných návštěvníků!

 

 

Fotografie