7 přírodních hnojiv, které si vaše rostliny zamilují

Hnojení rostlin je, stejně jako jejich zavlažování, velmi důležité. Rostliny získávají potřebné živiny a minerály a zvyšuje se tak jejich celkový růst a úroda. Není nutné však utrácet stovky korun za nejrůznější chemické preparáty. Přírodní hnojivo můžete snadno získat z vaší zahrady a kuchyně. Nevěříte? Tak se pojďte přesvědčit v našem článku.

  1. Banánová slupka

Banány jsou oblíbeným ovocem nejen u nás, ale po celém světě. Obsahují velké množství vitamínů a stejně jako lidem, i rostlinám tyto látky prospívají. Samotné slupky proto už nikdy nevyhazujte a zkuste z nich připravit bio hnojivo. Díky obsahu draslíku, fosforu, vápníku, železa a hořčíku budou vaše rostliny správně vyživené a krásně vypadající.

Slupky lze nasušit, použít v celku nebo vytvořit tekutý koncentrát. Ať už využijete jakoukoliv variantu, zejména orchideje, muškáty, růže, rajčata, okurky a dýně se vám jistě odmění.

  1. Lógr

Ať už si připravujete oblíbené espresso nebo turka, nevyhnete se tzv. kávové sedlině neboli lógru. Na první pohled se může zdát, že se jedná o zbytečný odpad, ale opak je pravdou. Lógr obsahuje spoustu prospěšných látek a je tak vynikajícím hnojivem nejen pokojových rostlin. Postup je jednoduchý, buď ho suchý nasypete rovnou k rostlinám, nebo z něj jednoduše vytvoříte za pomoci vody tekutý koncentrát.

Tip: Nejste milovníky kávy? Nevadí. Některé řetězce kaváren nabízí k odnosu nevyužitou kávovou sedlinu. Pomůžete tak nejen svým rostlinám, ale snížíte zároveň i množství odpadu. Máte-li opačný problém a lógru máte přebytek, můžete ho přidávat do kompostu, kde urychlí rozklad.

  1. Voda z brambor

Vaříte často brambory? Pak je pro vás toto hnojivo ideální. Neosolená voda z vařených brambor obsahuje spoustu vitamínů a funguje jako skvělá zálivka a hnojivo pro venkovní i pokojové rostliny. Pro správný efekt doporučujeme rostliny zalévat vodou z brambor 1x za 7–10 dní.

  1. Posekaná tráva

Posekaná tráva nepatří jen do kompostu, ale své využití najde i jako přírodní hnojivo. Zejména rajčata, cukety a dýně tuto péči velmi ocení. Jednoduše smíchejte trávu s vodou a nechte kvasit na slunci. Během pár týdnů pak máte k dispozici skvělé bio hnojivo, které sice zapáchá, ale je maximálně účinné. To vše navíc bez chemie a rizik z ní plynoucích.

  1. Čaj

Zejména v zimním období roste i množství vypitých čajů. Vyluhované zbytky však nepatří hned do koše. Ať už máte jakýkoliv čaj, stačí čajové lístky zbavit sáčků a přisypat k rostlinám. Kromě hnojení fungují i jako vynikající prevence proti plísňovým chorobám.

  1. Kopřivy

Byliny, které často označujeme za plevel a těžko se jich zbavujeme, mohou mít i své bonusy. Zejména naše rostliny je ocení. Připravte si výluh, který budete pravidelně přidávat do zálivky, a uvidíte ten rozdíl.

  1. Minerálka

Každému z nás už se určitě někdy stalo, že nevypil celou minerálku. Občas ji zapomeneme v batohu nebo ve sportovní tašce. Po pár dnech je však zvětralá a její chuť už není dobrá. Místo vylití do odpadu ji ale zkusme zužitkovat jako účinné hnojivo. Díky vysokému obsahu minerálů totiž dodáte rostlinám potřebnou péči, a ještě budete mít navíc dobrý pocit, že jste nic nevyhodili!

Fotografie