7 důvodů proč pěstovat levanduli a jak na to

Od června do srpna se okolí zahrad a domů promění v záplavu fialových květů a všude se line aromaterapeutická vůně levandule. Proč je tato rostlina ze středomoří oblíbená i u nás a jaké jsou hlavní důvody proč ji pěstovat? Pojďte se na to s námi podívat v níže uvedeném článku a příští léto už budete i Vy patřit mezi ty, které budou tuto bylinku pěstovat!

Historie

Než se podíváme na důvody pěstování pojďme si něco málo říct o historii této voňavé bylinky. Její kořeny jsou totiž stejně staré jako lidstvo samo a první písemné zmínky jsou přes dva a půl tisíce let staré, a to jistě stojí za zmínku.

V dobách starých Egypťanů, Féničanů a Arabů patřila levandule mezi rostlinu z níž se vyráběly ty nejdražší parfémy a její silice byly velmi žádané. Nádobka s touto bylinou byla dokonce součástí i posmrtné výbavy samotného Tutanchamona. Později se uklidňující vůně této rostliny rozšířila do starověkého Řecka a odsud pak do celého zbytku Evropy. Svůj domov pak nalezla ve Francii, kde jí svědčí zdejší podmínky a pěstuje se tam tak dodnes ve velkém množství.

Stejně jako my i naši předkové se přesvědčili o léčivých vlastnostech levandule a využívali ji jako pomoc při závažných onemocněních té doby. Například proti choleře a moru se doporučovalo vonět levandulovými parfémy a nebo nosit svazeček sušené levandule připevněný k zápěstí. Možná se Vám to zdá neskutečné, ale tyto maličkosti skutečně fungovaly, a to protože levandule obecně odpuzuje hmyz, který právě stál za přenosem zmíněných nemocí.

Důvody pěstování

Z historie jsme se přenesli na slíbené důvody pěstování levandule a jistě je Vám už teď jasné, že nejde jen o dekorační účely.

  1. Dekorace

Ať už jako živá nebo sušená, levandule se hojně využívá právě pro dekorační účely, kde může udělat velkou parádu. Vidět ji můžete jak v nejrůznějších květinových vazbách, tak i při dekoracích interiérů nebo právě jako oživení zahrad.

  1. Aromaterapie

Je dokázáno, že vůně levandule má uklidňující účinky, a proto je vhodná právě pro aromaterapii. Určitě jste už všichni zaznamenali prodej bylinkových polštářků a pytlíčků, které jsou právě naplněny levandulí. A proč je kupovat, když si je snadno můžete vyrobit i doma? Nejen že budete mít dobrý pocit, ale zároveň se Vám zkvalitní i Váš spánek a celý proces výroby bude díky vůni levandule velmi uklidňující. Kromě vonných pytlíčků si můžete zkusit vyrobit i oblíbený vonný olej, který můžete využívat do aromalampy pro uklidnění Vaší mysli, snížení bolesti hlavy, proti úzkostem a depresím a pro zaslouženou relaxaci.

  1. Výroba kosmetiky

Díky svým protizánětlivým a antibakteriálním účinkům se levandule hojně používá při výrobě kosmetiky. Trpíte-li akné můžete si vyzkoušet vyrobit krém nebo nejrůznější odličovací a hydrofilní vody. Účinek se dozajista dostaví a Vaše pokožka bude opět hebká a čistá. Stejný účinek můžete pozorovat i po přidání levandule do koupele.

  1. Přírodní repelent

Už v úvodu jsme zmínili, že naši předci pomocí levandule odpuzovali hmyz a my si z nich můžeme do současné doby můžeme vzít příklad. Aroma levandule totiž funguje jako přírodní repelent. Můžete si tedy vyzkoušet nakapat pár kapek aroma oleje na tělo a nebo květináče s levandulí rozmístit po terase, tak, aby Vás tento nepříjemný hmyz neobtěžoval ani při letních večerech. Stejně dobře funguje levandule i proti molům. Pytlíček se sušenou levandulí zavěste do skříně a uvidíte, že žádný mol se ve Vašem šatníku neukáže.

  1. Levandule v kuchyni

Dalším důvodem, proč pěstovat levanduli je její široké využití v kuchyni. Nejen že jí můžete přidat do nejrůznějších moučníků, ale můžete si připravit i skvělou limonádu, sirup či čaj. Uvidíte, že budete chutí překvapeni a všechny výrobky oceníte při podpoře Vašeho imunitního systému nejen v období zimy!

Tip! Recept na výrobu levandulového sirupu:

Co budete potřebovat:

1 šálek čerstvých levandulových květů (nebo 1/4 šálku sušených květů)

1 šálek vody

1 šálek cukru

Skleněná nádoba na skladování (sterilizovaná)

Postup:

  • Příprava květů:

Pokud používáte čerstvé květy, opláchněte je pod tekoucí vodou a nechte je okapat. Pokud používáte sušené květy, můžete tuto část přeskočit. Odstraňte květy z větviček a zbytek větviček vyhoďte.

  • Příprava sirupu:

V hrnci smíchejte vodu a cukr a přiveďte k varu na středním plameni. Míchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Po rozpuštění cukru nechte směs vařit ještě asi 2 minuty.

  • Přidání levandule:

K rozpálenému cukrovému sirupu přidejte levandulové květy (čerstvé nebo sušené) a míchejte. Ujistěte se, že jsou květy ponořeny do sirupu. Poté snižte teplotu na minimum a nechte směs vařit asi 5-10 minut, aby se květy levandule mohly dostatečně louhovat.

  • Louhování:

Po 5-10 minutách louhování, vypněte hořák a nechte sirup vychladnout na pokojovou teplotu. Čím déle necháte květy levandule louhovat, tím silnější bude aroma sirupu. Po vychladnutí nechte sirup odstát alespoň 1 hodinu.

  • Scezení:

Proceďte sirup přes jemný síto nebo gázu, abyste odstranili květy levandule a získali čistý sirup. Vytlačte všechnu tekutinu z květů.

  • Skladování:

Přelijte čerstvě vytvořený levandulový sirup do sterilizované skleněné nádoby. Skladujte ho v chladničce, kde by měl vydržet až několik týdnů.

  1. Dezinfekce

Již jsme zmínili, že levandule má skvělé protizánětlivé a antibakteriální účinky, a tak je vhodná na různé kožní problémy. Co jsme však nezmínili je i její skvělý účinek na záněty dásní nebo nepříjemné opary a afty. Stejně jako všechny ostatní výrobky si lze snadno připravit i kloktadlo, které díky každodennímu použití umí zázraky.

  1. Pomoc přírodě

Poslední důvod, proč pěstovat levanduli napomůže nám všem a hlavně přírodě. Vysaďte si na zahradě tuto bylinku a uvidíte kolika čmelákům uděláte radost! Možná to nevíte, ale čmeláci jsou velmi důležití tvorové, kteří denně opylují i 2 000 květů a naše rostliny se bez nich neobejdou!

Pěstování 

Levanduli lze snadno pěstovat v zahradě, na balkoně nebo dokonce ve vnitřních pokojových květináčích. Ať už chcete levanduli pěstovat z jakéhokoliv důvodu, povíme vám jak na to.

  1. Výběr vhodného místa:

Levandule potřebuje slunné a suché stanoviště. Ideální je umístit ji na místo, kde bude dostávat minimálně 6-8 hodin denního slunečního svitu. Levandule není příliš náročná na půdu, ale preferuje dobrou propustnost a mírnou kyselost. Případně ji můžete pěstovat v květináčích s písčitou směsí.

  1. Výběr odrůdy:

Existuje mnoho různých odrůd levandule, z nichž každá z nich má své specifické vlastnosti. Pro pěstování venku se často doporučuje odrůda Levandule angustifolia (také nazývaná jako levandule pravá), nebo Lavandula x intermedia, která je známá jak svou vyšší odolností, tak i větší velikostí.

  1. Zasazení:

Levanduli je nejlepší zasadit na jaře nebo na podzim. Je důležité dbát na dostatečný rozestup mezi rostlinami, zhruba 30-60 cm, aby měla levandule prostor k růstu. Dále se doporučuje přidat do půdy trochu vápna, což pomůže udržet pH půdy na správné úrovni.

  1. Zalévání:

Levandule není náročná na zalévání a snese i krátkodobé období sucha. Mladé rostliny je však důležité zalévat pravidelně, aby se dobře ujaly. Dospělá levandule potřebuje méně vody a často stačí jen přirozené srážky v podobě deště.

  1. Hnojení:

Rostliny levandule nevyžadují příliš hnojení. Stačí jim provést jarní hnojení kompostem nebo hnojivem s nízkým obsahem dusíku.

  1. Rozkvět:

Levandule začínají kvést obvykle na začátku léta a kvetení může pokračovat až do pozdního léta. Po odkvětu doporučujeme seříznout odkvetlé květy, což podpoří další kvetení.

  1. Zimní péče:

V oblastech s chladným zimním počasím je doporučeno chránit levanduli mulčováním, abyste zabránili zamrznutí kořenů a následnému uhynutí rostlinky.

  1. Sklizeň:

Levanduli sklízíme kdykoliv během kvetení. Nejlepší je sklízet květy ráno, kdy jsou olejové žlázky nejaktivnější. Po sklizni můžete květy sušit na suchém a stinném místě.

Tak co? Přidáte se i Vy mezi milovníky levandule? Pokud ano, na trhu existuje několik druhů, z kterých si jistě i Vy vyberete ten, který Vám bude nejvíce vyhovovat. Jak na to už víte, tak vzhůru do toho!

Fotografie