6 tipů, jak si doma vytvořit kvalitní pracovní prostor

Doba covidu změnila spoustu věcí. Jednou z nich je to, že někteří zaměstnavatelé zjistili, že pracovat lze efektivně iz domova. Spousta pracovníků se tedy do běžného kancelářského režimu již nevrátila a od doby covidu mají tzv. domácí kancelář. Ten má však své požadavky a musí splňovat určité náležitosti. Nejde však jen o pokyny dané zaměstnavatelem, ale io vaše osobní pohodlí. Proto jsme pro vás připravili 6 nejlepších tipů, které vám pomohou se zařízením domácí pracovny. A pozor, nemusíte mít navíc samostatnou místnost, kancelář lze zařídit téměř v jakémkoliv prostoru, chce to jen trochu fantazie.

  1. Ideální místo na práci je pro každého jiné

Prvním faktem, který se chystám s výběrem pracovního místa je to, že díky notebookům se dnes dá pracovat kdekoliv. Každý by si tedy měl nejprve vyzkoušet, co jemu osobně vyhovuje. I když je to velmi lákavá představa tak, není vhodné pracovat z postele nebo z její blízkosti. Ložnice je totiž prostor, který máme spojen s odpočinkem, a proto bychom se zde nedokázali dostatečně obecně a cítili bychom rychleji unaveni. Na druhou stranu ideální není ani prostor obývacího pokoje. Zde si sice můžete udělat snadno pracovní koutek, ale vzhledem k tomu, že jde o místnost, kde většinou schází celá rodina, panuje zde ruch, který může působit rušivým dojmem. Nejlepší variantou je tedy zvolit místnost, která bude vzdálena od hlavních obytných částí. Často je taková místností například šatna. I když na první se vám to může stát jako hloupost, tak vás nebude lákat k odpočinku a zároveň se vám zdá, že nebudete nic rušit. V případě, že nemáte dostatek prostoru, kam lze pracovní kout umístit a nevadí vám vnější podněty, můžete samozřejmě pracovat odkudkoliv. Jak jsme uvedli výše, ideální místo na práci je pro každého jiné a vychází z jeho osobních potřeb.

  1. Kvalitní stůl a židle je základ

Po výběru vhodného prostoru na práci je třeba svůj pracovní kout vybavit kvalitním nábytkem. Pokud k pracovní činnosti potřebujete dostatek prostoru, měl by se od toho samozřejmě odvíjet nároky na pracovní plochu. V opačném případě naopak existují i ​​​​​​​velmi malé stolky, které umístíte snadno i do rohu místnosti. Trendem jsou také tzv. vyklápěcí desky, kdy na první pohled obyčejnou komodu předěláte během pár minut na stoleček, kam se vám kromě notebooku vejdou i nezbytné kancelářské doplňky. dalším hitem a velmi užitečnými věcmi je také výškově nastavitelný stůl. Jeho obliba tkví hlavně v tom, že po několika hodinovém sezení se lze postavit a práci vykonávat komfortně i ze stoje. Vaše záda a celé svalstvo tuto občasnou změnu jistě uvítá. Samostatnou kapitolou, které je třeba věnovat dostatečnou pozornost, je výběr kvalitní a pohodlné kancelářské židle. Pokud stejně jako v práci budete za stolem sedět 8 hodin, je třeba dbát na své zdraví. Nevhodná židle totiž spolu s časem stráveným za stolem, dokáže pěkně znepříjemnit každodenní činnosti. Vybírejte proto z nabídek zdravotních a ergonomických křesel, které jsou vyvinuty ve spolupráci s fyzioterapeuty a zajistí vám minimalizaci běžných zdravotních problémů souvisejících s nekvalitním sezením.

  1. Nezbytné doplňky

Pracovní prostor není jen o stolu a židli, ale i další nábytek. Oblíbené jsou různé policie nebo pojízdné kontejnery, které v případě potřeby můžete přesouvat, a navíc vám poslouží jako další odkládací prostor. Dostatek úložného prostoru lze zajistit i různými kartonovými nebo plastovými boxy, rozšíření lze díky široké nabídce snadno upravit design vašeho interiéru. Nezapomeňte také na kancelářské potřeby, které je třeba mít po ruce. Zvýrazňovače, propisky, děrovačku, sešívačku a spoustu dalších věcí, lze snadno uspořádat díky drátěným organizátorům nebo je vložit do případných šuplíků.

Chtě nechtě budete mít na samotném stole nebo v okolí něj i příslušnou kabeláž. Aby vás tato změť kabelů neobtěžovala a nepůsobila rušivým dojmem, můžete vyzkoušet některý z  našich tipů , kterými se zabýval jeden z našich minulých článků .

  1. Nepodceňujte sílu barev

Ač se to nezdá, tak jak již bylo ve stovkách studií dokázáno, vliv na naše prožívání mají barvy. To platí jak v celé domácnosti, tak i při zařizování pracovního místa. Abychom v prostoru cítil dobře a mohli jsme se 100 % dobře, je dobře volit tlumené tóny šedé, béžové nebo zelené barvy. Naopak rušivým dojmem mohou působit vzorované tapety nebo příliš křiklavé barvy, které svým vzhledem obecně odvádějí pozornost od práce.

  1. Dostatečné osvětlení

Jak jistě najdete ve směrnicích nebo nejrůznějších pokynech od zaměstnavatele, kdy byste měli dbát i na správné osvětlení. Nenahraditelné je samozřejmě denní světlo, které je možné doplnit nebo zcela nahradit umělým stropním svítidlem nebo stolní lampou.

  1. Pomoci mohou i květiny

Rostliny by měly být nedílnou součástí každé domácnosti a zejména pracovního prostoru. Pomocí fotosyntézy produkují životně důležitý a zároveň některé druhy dokážou efektivně čistit i okolní vzduch. Pohled na květiny navíc celkově působí uklidňujícím dojmem a uleví vašim očím, která jsou trvale namáhány pozorováním monitoru.

Oáza produktivity a kreativity

V zařízení domácí kanceláře se snoubí funkčnost, pohodlí a osobní styl. Nezapomínejte, že vaše domácí pracovní prostředí by mělo být místem, kde se budete cítit motivovaní, soustředění, ale zároveň i uvolnění. Ať už jde o výběr ergonomického nábytku, efektivní organizaci prostoru, nebo o vytvoření příjemné atmosféry pomocí rostlin a dekorací, každý detail má svůj nezastupitelný význam. Tak vezměte všechny zmíněné tipy a vrhněte se do zařizování!

Fotografie