Články & návody

5 tipů pro organizaci a skrytí kabelů

V moderní době se neobejdeme bez chytrých zařízení. Smart televize, počítače, notebooky, ale i lampa a router. Všechny tyto věci mají jedno společné. Potřebují přívodní kabel. V obývacím pokoji většinou postačí kamufláž v podobě obývacích stěn, ale co s kabely v ostatních pokojích? Kromě toho, že působí nevzhledně a vytváří dojem nepořádku jsou i častým zdrojem úrazů. Naštěstí existuje několik působivých a snadných řešení.

Elegantní řešení v podobě podlahových lišt

První a jednou z nejoblíbenějších variant jsou podlahové a elektroinstalační lišty. Kromě toho, že jsou k dostání v nejrůznějších odstínech, které snadno sladíte s vaší podlahou se vyznačují i širokou dostupností. Koupíte je totiž v každém hobbymarketu nebo specializovaných obchodech s podlahovými krytinami. Velmi snadná je i samotná montáž. Stačí je jednoduše přilepit lepidlem nebo přivrtat ke zdi. Pohodlně do nich navíc schováte i větší množství kabelů, které nejen, že nebude překážet, ale zároveň bude v lištách i chráněno.

Základem je organizace

Nechce-li se vám z jakéhokoliv důvodu investovat do podlahových lišt nezoufejte. Vyzkoušet můžete i další metodu spočívající v zakoupení speciálních organizérů. Zjednodušeně řečeno jde o krabičky, do kterých se schovají prodlužovací kabely, ale i třeba rozdvojky. Boxy jsou často nejen praktické, ale i stylové a vytvářejí se v nejrůznějších barevných odstínech včetně imitace dřeva. Stejně jako v případě lišt i zde budou kabely určitým způsobem chráněny. Do zdířek se tedy nebude usazovat prach a zároveň se nemusíte bát ani případného nebezpečí ve vztahu k domácím mazlíčkům nebo dětem.

Dekorativní předměty mohou být i užitečné

Máte rádi dekorace? Pak je pro vás ideální rada v podobě skrytí kabelu za dekorační předměty. Velká interiérová zrcadla, obrazy nebo nástěnné panely si přímo říkají o další využití. Jednoduše za ně nebo kolem nich lze minimalisticky umístit jakýkoliv kabel a je jedno, zda jde o ten od lampy nebo od počítače.

Chytré držáky

Nejen domácí kancelář, ale i obývací pokoj zpravidla obsahuje velké množství kabelů. S jejich organizací a částečným krytím můžou pomoci i jednoduché samolepící držáčky určené přímo pro tento účel. Z boku nebo ze zadní strany je lze připevnit jak na zeď, tak i na jakýkoliv druh nábytku. Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že mohou být snadno přesunuty a nezanechají za sebou žádné stopy.

Součást interiérového designu

Pokud vám kabely vzhledově nevadí, lze z nich vytvořit skvělou industriální dekoraci. Určitě jste již tento trend odhalených kabelů zaznamenali a sami uznejte, že uspořádané kabely připevněné úchytkami vytvoří neotřelý vzhled každého prostoru. Praktické navíc je, že při vrtání budete zcela přesně vědět, kde jaký kabel vede.

Fotografie