Úroda ze zahrádky, maso, ale i pečivo. Aneb co patří do mrazáku a jak dlouho jednotlivé potraviny lze skladovat?

Léto je obdobím, kdy nejčastěji sklízíme plody svého pěstitelského umu. Jahody, rybíz, rajčata, salát, ale i spousta dalšího ovoce a zeleniny nyní dozrává a my je musíme buď zkonzumovat nebo co nejdříve zpracovat. Kromě zavařování se často nabízí možnost zamražení. Zvláště pokud máte velký mrazák, je pro vás tato varianta ideální. Víte, že ale každá potravina snese jinou dobu mražení? Pojďte se s námi podívat na základní přehled toho, jak jednotlivé suroviny dlouho skladovat. Kromě ovoce a zeleniny se blíže zaměříme i na mražení masa, pečiva, uzenin, ale i zmrzlin.

Mrazit se dá spoustu potravin

Mražení je velmi populární metodou uchovávání potravin. Jedná se o metodu, která je rychlá a pro každého kdo má mrazák je i snadno dostupná. Častým nešvarem je však to, že nadměrného množství potravin se takto rychle zbavíme, pak už ale zapomeneme na to, že důležitá je i následná spotřeba. I když tomu možná nebudete věřit, ani mráz není všemocný a obecně platí, že doba skladování by neměla překročit jeden rok. U některých druhů stravy nicméně tato lhůta může být mnohem kratší. I v mrazu se totiž mohou šířit nežádoucí bakterie a může dojít až ke zkažení jídla, které následně odhalíme až po konzumaci, kdy může způsobit i nepříjemné zdravotní komplikace.

U ovoce a zeleniny záleží na rychlosti

Přebytku z vlastní zahrádky lze snadno uložit do mrazáku. Platí však pravidlo, že některé druhy se k mražení hodí a u jiných byste naopak byli spíše zklamáni. Obecně se jedná o tropické ovoce a zeleninu jako je třeba cuketa nebo ředkvičky. Naopak třeba jahody jsou pro tento účel skvělé. Nejprve je důkladně omyjete a očistíte, necháte oschnout a dle potřeby krátce po sebrání rozdělíte do sáčků nebo formiček. Pozdější práci, také může usnadnit trik se zamrazením na plechu, kdy následně kousky jahod sesypete do pytlíčku a tím si zajistíte, že se neslepí a nebudete je muset spotřebovat všechny naráz. Takto uložené ovoce nebo zelenina vám bez obav vydrží v mrazáku zpravidla 8-12 měsíců.

Houby je vhodné krátce povařit

Konec léta patří houbaření. Z velké úrody se nicméně většina z nás raduje jen do té doby, než zjistí, že už další houbovku ani houbové řízky nechce dlouho ani vidět. Řešení je však jednoduché a spočívá právě v mražení. Abychom však zabránili uvolňování mykotoxinu, který se nachází v houbách je důležité je krátce povařit. Základem je samozřejmě i důkladné očištění a následné blanšírování v řádu pár minut. Poté houby necháme vychladnout a následně směs uložíme do mrazáku. Ze zdravotního hlediska se doporučuje takto zpracované houby zkonzumovat po maximálně dvanácti měsících, lépe do půl roka.

U masa záleží na druhu

U syrového masa je rozhodujících faktorem pro dobu mražení jeho druh. Libová masa vydrží zpravidla delší dobu cca. 10 měsíců, zatímco tučná masa je nejlepší zpracovat co nejdříve, ideálně do dvou měsíců od uložení. U ryb se pak doba skladování pohybuje okolo čtyř měsíců. Abyste měli přehled, kdy jste jaké maso uložili doporučujeme si psát na jednotlivé balíčky štítky. To platí u všech potravin. Snadněji tak předejdete nejen případné nákaze, ale i konzumaci „prázdných“ potravin bez původních vitamínů a minerálů.

U pečiva je důležité sledovat povrch

Kromě výše uvedených potravin se k mražení hodí i pečivo a nezáleží, zda zamrazíte mazanec nebo chléb. V obou případech je důležité sledovat povrch. Jakmile se totiž na pečivu začnou objevovat bílé mapy, je to pro vás signál, že je třeba zajistit co nejdřívější konzumaci. Obecně tento sortiment nevydrží v mrazáku déle než šest měsíců s tím, že čím dříve zmražené pečivo sníte, tím lépe. Tato informace neplatí v případě droždí. Čerstvé kvasnice vám totiž v mrazu vydrží až jeden rok a vůbec nic se jim nestane.

S uzeninami neriskujte

Salámy, šunky a další uzenářské pochutiny jsou určeny k okamžité spotřebě. Koupili jste však velké množství můžete ho na maximálně dva měsíce uložit k ledu. Tuto dobu, ale raději nepřekračujte. Nejen, že uzeniny ztratí svoji chuť a tvar, ale snadno se v nich mohou množit nežádoucí bakterie.

Ani u zmrzlin nepřekračujte doporučenou dobu

Nejpřekvapivějším faktem bývá, že i u zmrzlin a nanuků je nutné dbát na dobu skladování. I když se jedná o potraviny určené pro chlad nevydrží v něm věčně a platí u nich základní poučka jednoho roku.

Než se pustíte do naplnění mrazáku dovolte nám ještě připomenout, že existuje sortiment, který do mrazu v žádném případě nepatří. V první řadě se jedná o již rozmrazené potraviny. Zejména v případě masa je nežádoucí část rozmrazit a zbytek opět zamrazit! Do mrazáku se nedávají ani vajíčka, mléko, med, syrové houby, usmažené pokrmy, sýry typu Brie, uvařená pasta nebo zakoupené sypké směsi koření a dochucovadel.

 

Fotografie