Články & návody

Ložnice je tabu aneb květiny v domácnosti a jejich umístění

Patříte také mezi milovníky pokojových rostlin a jejich pěstování je Vašim koníčkem? Pak byste určitě měli vědět, jak je mít v interiéru správně rozmístěné, aby Vám dělaly radost a zároveň jste se doma cítili dobře.

Dle učení feng – shui je důležitý i samotný výběr rostlin. Z hlediska pozitivní energie bychom měli pěstovat rostliny s kulatým nebo vějířovitým tvarem listů, a naopak zcela vyhnout bychom se měli květinám s listy do špičky. To samé platí i pro kaktusy, které prý díky svým trnům přivolávají do domácnosti negativní energii. Co se týče barev, tak nejvíce se doporučují zelené rostliny, ale nevylučují se ani barevné rostliny, které mohou rozzářit a zútulnit interiér domácnosti. A jak je to tedy s rozmístěním do jednotlivých místností? Pojďme se na to podívat!

Ložnice

Ložnice je místo, kam chodíme odpočívat a nic by nás zde nemělo rozptylovat, a to platí i pro pokojové květiny. Pokud se Vám zdá interiér ložnice bez květin moc strohý, volte rostliny bez špičatých listů a zaměřte se naopak na kulatolisté a zelené pokojové rostliny. V ložnici totiž platí pravidlo, že méně je někdy více. Velké množství barevných rostlin by Vás totiž spíše nabudilo, než uspávalo.

Kuchyně

V kuchyni můžete využít okenní parapety, ale i nejrůznější vázy, kam však vždy dávejte čerstvé řezané květiny. Odkvétající a sušené rostliny působí negativně a stejně jako kaktusy vyvolávají negativní energii a případné hádky.

Předsíň a chodba

Zde se můžete vyřádit! Předsíň nebo vstupní chodba je první místo, které navštívíte po příchodu domů a mělo by tedy ve Vás vyvolat příjemné pocity a únik před realitou všedního světa.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je další místo, kde byste se měli cítit jako v oáze klidu, a proto je vhodné volit spíše zelené rostliny s funkcí čištění vzduchu. Vzhledem k tomu, že bývá prostor obývacího pokoje největší v celém bytě nebo domě je doporučováno tomu uzpůsobit i množství květin. Z hlediska čistoty vzduchu je pravidlem jedna rostlina na každých 10 m2.

Stejně jako tvar a rozmístění rostlin je důležitý i jejich květináč. Ten by neměl být plastový, protože nepodporuje přirozenou energii rostlin, ale naopak by měl být dřevěný nebo keramický. V dnešní době jsou velmi moderní také přírodní květináče nebo tzv. kokedamy, které jsou stejně jako pěstování ve váze velmi atraktivní a pro květiny i energii bydlení nejvhodnější.

Dodržujete pravidla feng – shui nebo pěstujete pokojové rostliny dle své libosti? Ať tak či tak, vždy mějte na paměti, že hlavní je abyste se ve svém domově cítili dobře a harmonicky!

Fotografie