Ložnice je tabu aneb květiny v domácnosti a jejich umístění

Patříte také mezi milovníky pokojových rostlin a jejich pěstování je Vašim koníčkem? Pak byste určitě měli vědět, jak je mít v interiéru správně rozmístěné, aby Vám dělaly radost a zároveň jste se doma cítili dobře.

Dle učení feng – shui je důležitý i samotný výběr rostlin. Z hlediska pozitivní energie bychom měli pěstovat rostliny s kulatým nebo vějířovitým tvarem listů, a naopak zcela vyhnout bychom se měli květinám s listy do špičky. To samé platí i pro kaktusy, které prý díky svým trnům přivolávají do domácnosti negativní energii. Co se týče barev, tak nejvíce se doporučují zelené rostliny, ale nevylučují se ani barevné rostliny, které mohou rozzářit a zútulnit interiér domácnosti. A jak je to tedy s rozmístěním do jednotlivých místností? Pojďme se na to podívat!

Ložnice

Ložnice je místo, kam chodíme odpočívat a nic by nás zde nemělo rozptylovat, a to platí i pro pokojové květiny. Pokud se Vám zdá interiér ložnice bez květin moc strohý, volte rostliny bez špičatých listů a zaměřte se naopak na kulatolisté a zelené pokojové rostliny. V ložnici totiž platí pravidlo, že méně je někdy více. Velké množství barevných rostlin by Vás totiž spíše nabudilo, než uspávalo.

Při umístění květin v ložnici je také důležité myslet na fakt, že rostliny spotřebovávají náš kyslík a do vzduchu „vydechují“ oxid uhličitý. Z tohoto důvodu obecně panuje názor, že pokojové rostliny se nemají do ložnice umisťovat. To však není zcela správně. Pokud se zvolí správný typ květiny, může vám naopak rostlinka přinést spoustu užitku. Některé rostliny totiž mají schopnost čistit vzduch od škodlivých látek a produkovat kyslík i v noci, což může přinést spoustu benefitů pro spánek.

Vhodnými zástupci jsou např:

Aloe vera – Aloe vera je rostlina známá pro své mnohostranné léčivé vlastnosti. Málokdo však ví, že kromě toho umí zlepšit i kvalitu vzduchu v dané místnosti a podpořit kvalitnější spánek. Konkrétně jde o to, že aloe má schopnost absorbovat škodlivé látky ze vzduchu, jako jsou formaldehyd a benzen. Tyto látky mohou pocházet z některých domácích potřeb, nábytku nebo čisticích prostředků. Často je tedy zcela nevědomky vdechujeme a tím škodíme našemu zdraví. Kouzlo aloe vera, ale nespočívá jen v čištění vzduchu, ale i v celkovém osvěžení prostoru. Vzhledem k tomu, že se jedná o sukulentní rostlinu, která si uchovává vodu v listech, dochází k přirozenému zvýšení vlhkosti v místnosti. Výsledkem je, že se nám bude lépe dýchat a tím i lépe spát. Výhodou aloe vera je navíc fakt, že péče o ni je velmi nenáročná a zvládne ji i opravdový začátečník.

Zelenec – známý pod odborným názvem Chlorophytum je rostlina, která je oblíbená nejev svým vzhledem, ale i účinky pro lidské zdraví a spánek. Stejně jako aloe vera dokáže totiž čistit vzduch od škodlivých látek, konkrétně od formaldehydu, xylenu a toluenu. Navíc nespotřebovává kyslík, ale naopak ho produkuje, a tak není problém mít ji v ložnici. Vzhledem k tomu, že Chlorophytum přežívá i ve stinných podmínkách, je skvělým řešením pro ložnice s omezeným světlem. Jeho příjemný vzhled a schopnost působit jako přirozený vzdušný filtr činí z Chlorophytumu nejen elegantní rostlinu, ale také funkčního parťáka pro vytvoření zdravého a uklidňujícího prostředí v ložnici.

Levandule – I když jste o tom možná ještě neslyšeli, levanduli je možné pěstovat i v domácích podmínkách. Důležité je umístit ji na slunné místo a volit střídmou zálivku. Budete-li o rostlinku správně pečovat, pak se vám odmění nejen svým krásným vzhledem, ale i bohatými účinky pro lidské zdraví. Vonné silice, které levandule uvolňuje jsou přirozeně uklidňující a jak je známo navozují relaxaci a spánek. Právě proto by měla být levandule první volbou pro umístění do ložnice. Nedaří-li se vám pěstování, zkuste rostlinku dát na balkón nebo do zahrady a udělat si z ní vonný polštářek nebo esenciální olej. Postup je jednoduchý.

Budete potřebovat:

  • Čerstvé levandulové květy
  • Olivový olej nebo jiný nosič: Pro extrakci esenciálního oleje budete potřebovat olej jako nosič. Často je používán olivový olej, ale můžete zvolit i jiné oleje, jako je mandlový nebo jojobový olej.
  • Vydezinfikovanou tmavou skleněnou nádobu s kapátkem

Postup:

  1. Nasbírejte čerstvé květy nejlépe během rána či dopoledních hodin.
  2. Naplňte skleněnou nádobu levandulovými květy, tak, aby všechny květy byly zcela ponořeny.
  3. Umístěte nádobu na tmavé, teplé místo po dobu 48 hodin. Tím dojde k procesu macerace, kdy oleje z květů přejdou do nosiče.
  4. Po 48 hodinách přefiltrujte směs, abyste oddělili olej od květů. Použijte síto, aby jemné částice květů nepronikly do oleje.
  5. Vytlačte zbylé kapky oleje ze sbíraných květů a proveďte druhou maceraci. Tento proces lze opakovat několikrát, aby byl olej co nejkoncentrovanější.
  6. Uložte olej ve tmavé lahvičce na chladné a suché místo mimo dosah přímého slunečního záření.

Získaný olej bude lze použít pro aromaterapii do difuzéru nebo si pár kapek rozetřít na spánku. Uvidíte, že tento rituál vám vylepší nejen spánek, ale zároveň vám pomůže při relaxaci po náročném dni.

Kuchyně

V kuchyni můžete využít okenní parapety, ale i nejrůznější vázy, kam však vždy dávejte čerstvé řezané květiny. Odkvétající a sušené rostliny působí negativně a stejně jako kaktusy vyvolávají negativní energii a případné hádky. Vzhledem k tomu, že kuchyň je místo určené k vaření, je nejlepší umístit sem bylinky, kterými zvýrazníte chuť jednotlivých pokrmů. Skvělým tipem je např. bazalka, rozmarýn, máta nebo koriandr.

Předsíň a chodba

Zde se můžete vyřádit! Předsíň nebo vstupní chodba je první místo, které navštívíte po příchodu domů a mělo by tedy ve Vás vyvolat příjemné pocity a únik před realitou všedního světa. Pomyslnou nevýhodou může být fakt, že chodby jsou většinou stinné, a ne všechny rostliny jsou pro tento prostor vhodné. Vždy se tedy musíte řídit konkrétním prostorem a dle toho volit. V současnosti je však na trhu spousta druhů, kterým naopak ztížené podmínky vyhovují. Jednou z nich je Zamioculcas. Zelená rostlina, která je v dnešní době velmi populární a známá svými výraznými a tmavě zelenými listy, které prosperují i ve stínu. Stejnou službu udělá i fíkus. Existuje několik druhů, z nichž se všechny vyznačují stálozelenými listy a elegantním vzhledem, který v kombinaci s nábytkem vstupního prostoru udělá z předsíně harmonické uvítací místo.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je další místo, kde byste se měli cítit jako v oáze klidu, a proto je vhodné volit spíše zelené rostliny s funkcí čištění vzduchu. Vzhledem k tomu, že bývá prostor obývacího pokoje největší v celém bytě nebo domě je doporučováno tomu uzpůsobit i množství květin. Z hlediska čistoty vzduchu je pravidlem jedna rostlina na každých 10 m2.

Stejně jako tvar a rozmístění rostlin je důležitý i jejich květináč. Ten by neměl být plastový, protože nepodporuje přirozenou energii rostlin, ale naopak by měl být dřevěný nebo keramický. V dnešní době jsou velmi moderní také přírodní květináče nebo tzv. kokedamy, které jsou stejně jako pěstování ve váze velmi atraktivní a pro květiny i energii bydlení nejvhodnější. 

Ať už zvolíte rostlinu ve formě kokedamy nebo klasickou „pokojovku“ poohlédněte se po následujících druzích: Dracena, Monstera či Ficus. Všechny zmíněné druhy jsou zpravidla nenáročné na pěstování a přizpůsobivé z hlediska světelných podmínek. V případě, že máte v obývacím pokoji okno na východ nebo západ můžete parapet využít k pěstování orchidejí. Tyto elegantní květiny jsou nádhernou ozdobou každého domova. Pokud jim navíc dáte odpovídající péči odmění se vám dlouhým květenstvím v nejrůznějších barvách. Vše záleží jen na tom, jaký konkrétní druh zvolíte.

Dodržujete pravidla feng – shui či správné rozmístění z hlediska prospěšnosti rostlin? Ať tak či tak, vždy mějte na paměti, že hlavní je abyste se ve svém domově cítili dobře a harmonicky!

Fotografie