Články & návody

Ekologický úklid domácnosti za méně než 100 Kč

K čistému domovu nepotřebujete desítky speciálních přípravků. Jedlá soda, ocet a citrónová šťáva. Zdánlivě obyčejné věci, které však v domácnosti umí zázraky. Pojďte se s námi o tom přesvědčit! Ušetříte jak své zdraví, tak i svou peněženku!

Ocet

Jako první si představíme čistící účinky octa, které byly známy i našim předkům a v současné době se k nim většina lidí vrací. Důležité je i podotknout, že ocet je díky své výrobě kyselina, která nepředstavuje žádné nebezpečí pro životní prostředí a beze zbytku se v čističkách odpadních vod odbourává. Nevzniká tak žádná zátěž pro přírodu ani negativní účinky na naše zdraví. Stejnou nezávadnost a službu může provést i bílý ocet, který je mnohem koncentrovanější a lépe se tak hodí pro efektivnější úklid.

Ať už použijete jakýkoliv typ octa díky ředění s vodou vznikne univerzální čistící přípravek, který se stane Vaší volbou číslo jedna v boji s vodním kamenem. Kromě boje s vodním kamenem a nejrůznějšími druhy nečistot ho můžete vyzkoušet i jako aviváž či pro neutralizaci zápachu. Budete překvapeni, ale účinky jsou opravdu nevídané!

Jedlá soda

Hydrogenuhličitan sodný, laicky řečeno jedlá soda je bílý prášek, který má zásadité pH a opravdu rozsáhlé využití v domácnosti. Stejně jako ocet nezatěžuje přírodu a jeho použití je snadné a efektivní. Z prášku si jednoduše za pomocí vody nebo citrónové šťávy připravíte pastu díky které dokonale vyčistíte celou kuchyň, koupelnu i toaletu. Stejně efektivně funguje jedlá soda i pro čištění odpadu, myčky nebo i pračky. Zkrátka je to univerzální pomocník, který Vám kromě úklidu může pomoci i s neutralizací nežádoucího zápachu ať už v botách, nebo v jakékoliv místnosti.

Citrónová šťáva

Šťáva z citrónu není vhodná jen při nachlazení, ale i při úklidu, kdy je stejně jako jedlá soda a ocet univerzálním pomocníkem, který jistě oceníte! Skvěle si poradí s mastnotou, vodním kamenem, zažloutlými skvrnami či plísní. Vyzkoušet ho však můžete i pro neutralizaci zápachů v lednici, kdy stačí rozkrojit půlku citrónu a vložit do lednice a po týdnu vyměnit.

Závěrem můžeme dodat jen dva tipy na konkrétní recepty, díky kterému se o skvělých účincích výše uvedených pomocníků přesvědčíte sami!

Univerzální úklidový prostředek z jedlé sody a citrónové šťávy

Budete potřebovat:

1 l teplé vody

4 polévkové lžíce jedlé sody

5 kapek citrónové šťávy nebo esenciálního oleje dle preference

prázdný rozprašovač, do kterého připravený prostředek přelejete

Příprava a využití:

Všechny uvedené věci smícháme a následně slijeme do připraveného čistého rozprašovače. Takto připravený prostředek je vhodný na mírně znečištěné plochy, ale i na čištění dětských hraček, oken či nábytku. Zejména dětské hračky je vhodné po umytí ještě omýt čistou vodou a následně vytřít do sucha.

Směs na čištění ucpaného odpadu z jedlé sody a octa

Budete potřebovat:

2 l teplé vody

0,5 l octa

2 polévkové lžíce jedlé sody

Příprava a použití:

Všechny výše uvedené věci smícháme a vlijeme do odpadu, který chceme vyčistit. Pozor! Nenahýbejte se k blízkosti odpadu a nechte směs působit po dobu minimálně 30 minut. Díky působení jedlé sody se začne kolem odpadu tvořit pěna, kterou po uplynutí stanovené doby zalejete spolu s odpadem horkou vodou. V případě potřeby postup opakujte.

Fotografie