Čistý a lesklý dřevěný nábytek aneb zásady pro správnou údržbu

Dřevo je oblíbený materiál, který nemůže chybět v žádné moderní domácnosti. Jeho benefity jsou nesporné a stejně jako dříve přetrvávají i dodnes. Ať už jste si koupili nový dřevěný stůl nebo jste například zdědili starodávnou masivní komodu musíte se o dřevěný nábytek starat. Jak, ale o dřevo pečovat efektivně, aby bylo čisté a zároveň krásně lesklé? To všechno a mnohem více vám prozradíme v našem dnešním článku.

Není nábytek jako nábytek

Než se podíváme na konkrétní tipy, jak dřevo ochránit je nejprve důležité rozlišit dva typy nábytku. Na trhu si totiž kromě výrobků, které jsou již opracované, nalakované a připravené na použití dostupné i druhy určené k dokončení či typy, které se z určitých důvodů neopracovaly a nenalakovaly. Než se tedy pustíte do péče a čištění, je důležité zjistit jaký typ nábytku máte.

Stále jako nový

Nejprve se zaměříme na hotový nábytek, který ihned můžete začít používat. Většina výrobců vám navíc přibalí letáček s konkrétními tipy a informuje vás nejen o typu dřeva, ale i o způsobu jakým je ošetřeno a jak o něj nadále pečovat. Nejvíce odborníků se shoduje pouze na použití vody a obyčejného hadříku z mikrovlákna. Základem je pravidelně utírat prach a dbát na setření všech nečistot hned po jejich vzniku. Jednou za měsíc pak lze kombinovat toto doporučení s navlhčeným hadříkem. Nikoli mokrým! Voda obecně jakémukoliv dřevu neprospívá, a to i tomu ošetřenému. Pokud tedy chcete předejít nasakování vlhkosti je obecně vhodné otřít povrch dalším hadrem zcela do sucha.

Kromě vody však nejsou nutné žádné další speciální čistící prostředky. Povrchová úprava zcela nového nebo nově upraveného kusu nábytku je totiž tvrdá a měla by vydržet i několik desítek let. S použitím čističů tedy v případě masivního opracovaného a nalakovaného dřeva můžete způsobit více škody než užitku. Nejen, že vrstva přípravků a odstraňovačů prachu ulpívá na uzavřeném povrchu dřeva a tím přitahuje a mění vzhled nábytku, ale navíc spousta z těchto „pomocníků“ obsahuje tzv. silikony, které nábytek mohou postupně znehodnocovat. V důsledku změkčení povrchové úpravy poté dochází ke změně vzhledu nábytku a ke zkracování celé jeho životnosti. V případě, že za pomoci vody vám nečistoty z nábytku nepůjdou vyčistit, doporučujeme zvolit méně agresivní čističe právě bez zmíněných silikonů.

Pravidlo „méně je více“ platí i pro použití leštěnky. Nový nábytek není nutné zprvu vůbec leštit, a i po pár letech zcela postačí úplné minimum. To snadno naneste na měkký hadřík a jemně rozetřete po celém nábytku. Vždy také dbejte pokynů k produktu a nejprve leštěnku vyzkoušejte na nenápadném místě, abyste se ujistili, že je bezpečná pro danou povrchovou úpravu.

Zabraňte vlhkosti

Stejně jako u hotového kusu dřevěného nábytku i u neopracovaného dřeva platí ochrana před vlhkostí. U materiálu, který však není uzavřený olejem platí toto pravidlo minimálně dvakrát více. I přesto však můžete kusy neopracovaného nábytku ošetřovat a čistit. Postačí vám k tomu jen teplá voda, neabrazivní čistící prostředek a trocha bílého octa. Houbičku nebo hadřík z mikrovlákna namočte do této směsi a velmi důkladně vyždímejte. Poté lze nábytek otřít a následně osušit do sucha.

Rady nad zlato

Abyste dřevo ochránili co nejdéle, existují další užitečné tipy, které platí jak pro opracovaný kus nábytku, tak i pro ten neopracovaný.

  1. Chraňte povrchy – u jídelních nebo konferenčních stolků vždy používejte prostírání nebo ubrusy. Zabráníte tak nejen případným nečistotám, ale i znehodnocení dřeva vlivem působení horkých talířů. Totožné doporučení platí i v případě ukládání předmětů na dřevěné kusy nábytku. Můžete taktéž využít dekorační prostírání nebo sáhnout po plstěných podložkách, které zaručí, že nábytek bude nepoškrábaný a stále jako nový.
  2. Vyhněte se teplotním výkyvům – i když se jedná o naprostou samozřejmost je nutné tento bod raději připomenout. Dřevo je obecně citlivé na teplo, vlhkost a sluneční záření, a proto vždy udržujte dřevěný nábytek mimo krby, vyústění topení a chlazení, zvlhčovače vzduchu a okna.
  3. Nadměrná vlhkost škodí – s výše uvedeným doporučením úzce souvisí i ochrana před vlhkostí. Kromě vysušení do sucha po čištění nábytku je totiž důležitá i celková vlhkost ve vaší domácnosti. Její vysoká míra totiž může velmi snadno nábytku škodit, a proto se vyplatí investovat do odvlhčovače, který vám s nadbytkem vlhkosti pomůže. A nejen to, pokud bude vlhkost vzduchu ve vašem domě nebo bytě v ideálních hodnotách ušetříte navíc i za vytápění! Relativní vlhkost totiž ovlivňuje celkové vnímání teploty vzduchu v místnosti a úzce tak souvisí s nastavenou teplotou vašeho termostatu.
  4. Tip našich babiček – závěrem nelze opomenout tzv. „babské rady“, které i v případě dřevěného nábytku velmi dobře fungují. Určitě se vám již stalo, že jste na svůj dřevěný stůl položili sklenici a druhý den jste zjistili, že je na stole nemilé překvapení v podobě kolečka. Namísto agresivních čistících přípravků můžete prvně zkusit přírodní alternativu. Postačí vám k tomu jen černý čaj! Uvařte pořádně silnou směs a po vychladnutí v ní namočte hadřík. Po důkladném vymáchání zkuste kolečko rozleštit a následně opět vysušte povrch do úplného sucha.

Ozvláštněte svou domácnost dřevěným nábytkem, který vám při správné péči vydrží celou řadu let. Stačí se jen řídit osvědčenými radami!

Fotografie