Články & návody

6 tipů jak na čisté žaluzie

Vlastníte-li žaluzie určitě je vám známé jejich čištění. Ač se jedná o velmi nepopulární činnost, existují řešení, které vám zajistí jejich efektivní úklid. Nevěříte? Tak se přesvědčte sami! Prach a špína budou minulostí, a nejen vaše okna, ale i žaluzie budou zářit čistotou.

Nemilá povinnost

Čištění žaluzií je stejně jako mytí oken většinou zatěžující povinnost, kterou často odkládáme. Když už se tedy rozhodnete pro mytí oken, je vhodné vzít to při jednom a pustit se rovnou i do čištění žaluzií. Jak se říká „Zabijete dvě mouchy jednou ranou“ a výsledkem bude skvělá nálada z toho, že na čas máte zase vystaráno. Navíc mytí oken je výsadou spíše jarních a letních dnů, a proto vaši náladu povzbudí i sluneční paprsky. Pusťte si svou oblíbenou hudbu nebo podcast, vyberte si jeden z níže uvedených způsobů a s chutí do toho!

  1. Sprcha aneb nejjednodušší a nejrychlejší řešení

Zcela bezpochyby je nejlepší variantou odmontovat žaluzie a důkladně je vysprchovat a umýt ve sprše či ve vaně. Nejen, že tímto způsobem dosáhnete 100 % čistoty, ale navíc si neušpiníte okna. Pokud jste je tedy myli nedávno a nechcete je mýt znovu spolu s žaluziemi, doporučujeme tuto možnost. Při jarních i letních teplotách navíc stačí mokré žaluzie dát na chvíli ven a po uschnutí namontovat zpět na okna.

  1. Trpělivost růže přináší

Přísloví, které v případě mytí jednotlivých lamel žaluzií skutečně platí. I když je tento způsob velmi pracný a časově náročný je po mytí ve sprše druhou nejlepší variantou z hlediska čistoty. Potrpíte-li si tedy na preciznost, zvolte tuto možnost. Důležité je také vzít si kvalitní hadřík z mikrovlákna, který nezanechává šmouhy a do vody přidat speciální čistící prostředek, který nejen čistí, ale zároveň odpuzuje prach.

  1. Zlatá střední cesta

Ať už z jakéhokoliv důvodu nemůžete odmontovat žaluzie a nechce se vám do detailního čištění jednotlivých lamel, zvolte zlatou střední cestu. Ta spočívá v otočení lamel a čištění po celé ploše. Rychle umyjete jednu stranu a můžete zvesela přejít na druhou. Vodící lanka a další části pak lze umýt dodatečně. U této varianty dbejte zvýšené opatrnosti a na hadr tolik netlačte. Právě vodicí lanka jsou často zkřehlá působením slunce a může se tak snadno stát, že po přitlačení hadrem způsobíte více škody než užitku.

  1. Chytré pomůcky

Vzhledem k tomu, že čištění žaluzií je chtě nechtě běžnou součástí většího úklidu domácnosti, existují na trhu nejrůznější vychytávky, které tuto činnost mají usnadnit. Ať už hovoříme o kartáči na žaluzie v jakékoliv podobě, vždy vám tyto pomocníci s prací pomohou.

  1. Pravidelnost je základ

Chcete-li si ušetřit práci s náročným čištěním žaluzií, najděte si pravidelný čas na stírání prachu. Postačí vám hadřík nebo i vysavač, u kterého snížíte výkon a zvolíte vhodný nástavec. Tím, že budete občas žaluzie zbavovat prachu, předejdete jejich ulpívání a následnému většímu množství nečistot. Mytí pak bude ve výsledku snazší a rychlejší.

  1. Úspora času díky profesionální firmě

Zahoďte předsudky a zaplaťte si na mytí žaluzií specializovanou firmu. Nejen, že se zbavíte nepříjemné povinnosti, ale ušetříte svůj drahocenný čas, který můžete věnovat své rodině nebo sami sobě. A to se vyplatí i za cenu vynaložení finančních prostředků!

 

 

 

 

Fotografie