Články & návody

5 netradičních způsobů pěstování pokojových rostlin

Jste milovníky rostlin, ale máte jich již plnou domácnost a nemáte už prostor na další? Nezoufejte a vyzkoušejte netradiční způsoby pěstování rostlin, které Vám ušetří nejen místo, ale udělají i spoustu parády!

Kokedamy

Jako první si představíme kokedamy, které se zejména v poslední době staly velkým trendem. Zjednodušeně řečeno, jde o pěstování rostlin v mechové kouli, která obsahuje substrát a kořeny dané rostliny. Svou oblibu si kokedamy získaly hlavně tím, že se dají zavěsit a skvěle tak doplní a provzdušní jakýkoliv interiér. Bonusem je i fakt, že kokedamu si můžete snadno vyrobit i v pohodlí domova a svou oblíbenou rostlinu přesadit namísto z květináče do mechové koule. Pokud si na samovýrobu zatím nevěříte, na internetu, ale i v kamenných obchodech seženete nepřeberné množství druhů kokedam s nejrůznějšími rostlinami. Navíc obdržíte i návod, jak o rostlinu pečovat a na co si dát pozor. Tak směle do toho!

Aerária

Neboli skleněné koule vhodné pro pěstování tilandsií, sukulentů, mechů, ale i orchidejí. Aerária jsou dalším skvělým způsobem, jak ušetřit místo a zároveň ozvláštnit interiér Vaší domácnosti. Stejně jako kokedamy je totiž možné je buď zavěsit, nebo nechat stát na určitém místě. Zároveň se také nabízejí v několika různých velikostech a v barevných provedeních, kdy nejčastější je čirá varianta.

Obrazy z živých rostlin

Jak nejlépe snoubit přírodu s uměním? Pomocí obrazu z rostlin, který oceníte i Vy! Jedná se totiž o velmi netradiční doplněk a dekoraci, která oživí jakýkoliv interiér. Stačí si zakoupit speciální obrazový box, osázet ho a pomocí hmoždinek a šroubků jednoduše připevnit na vybranou stěnu. Nechcete-li řešit, které rostliny jsou do obrazu vhodné, obraťte se na specializované obchody, které rovnou nabízí osázené varianty.

Tilandsie

Říká Vám něco název tilandsie neboli kykatka? Jedná se o vytrvalou rostlinu z čeledi broméliovitých, která je známa tím, že pro svůj růst nepotřebuje substrát ani nepřetržitý přísun vody. Je tak zcela na Vaší fantazii, zda je zavěsíte, nebo z nich vytvoříte jakoukoliv jinou dekoraci.

Řasokoule

Řasokoule je zvláštní vodní rostlina, která slouží nejen jako dekorace, ale i jako pomyslný domácí mazlíček, o kterého se můžete starat. Aby si totiž zachovala svůj kulatý tvar je třeba se s ní jednou za čas pomazlit. Žádnou další speciální péči však nebude vyžadovat, jelikož žije z fotosyntézy. Umístěte ji do akvárka nebo do skleněné zavěšené nádoby a pohledem na ni se budou moci při dobré péče kochat i Vaše děti nebo vnoučata. Řasokoule se totiž dožívá neuvěřitelných sta let!

Fotografie