Články & návody

Zastínění interiéru i úspora energií. To jsou venkovní žaluzie

Doba, kdy byly k dispozici pouze záclony či závěsy, je už dávno pryč. Dnes existuje nepřeberné množství žaluzií, rolet, ale i exteriérových řešení. Jednou z možností jsou právě venkovní žaluzie, které se zejména u novostaveb těší velké oblíbenosti a nabízí nejednu výhodu.

  1. Regulace přirozeného osvětlení

Jednou z hlavních výhod exteriérových lamel je jejich možnost naklopení podle slunečních paprsků. Stejně jako u klasických žaluzií si sami vyberete intenzitu světla, kterou chcete pustit do interiéru. Pro milovníky spánku v úplné tmě lze navíc lamely kompletně zatáhnout a nevpustit do místnosti žádné světlo.

  1. Chytré ovládání

Většina venkovních žaluzií je dnes vybavena elektrickým pohonem, ke kterému obdržíte buď dálkové ovládání, nebo vypínač na zeď. Snadno tak budete moci vytahovat, zatahovat nebo korigovat intenzitu světla u všech žaluzií současně nebo zvlášť v jednotlivých oknech. Pro ještě větší pohodlí existuje dnes připojení lamel na systém chytré domácnosti. Pomocí aplikace můžete tedy odkudkoliv řídit zastínění své domácnosti nebo využít automatizace na základě slunečních a větrných čidel. Ta reagují na aktuální meteorologické podmínky a díky chytrému systému budou sama regulovat zastínění. Navíc při silném větru se automaticky vytáhnou, aby nedošlo k jejich poškození. Nemusíte se tedy bát kamkoliv odcestovat, o všem budete mít přehled prostřednictvím svého telefonu.

  1. Využití dotace

Program Nová zelená úsporám nabízí možnost dotací na venkovní stínicí techniku. Účelem je snížení tepelné zátěže v jednotlivých místnostech rodinných domů nebo řadových bytových jednotek. Výška financování se pohybuje v rozmezí od 1 000 Kč až do 50 000 Kč. O výsledné dotaci rozhoduje typ systému a velikost plochy, na kterou je systém instalován.

  1. Různé typy pro každý exteriér

Profily a barevné provedení si lze vybrat. Nemusíte se tedy omezovat jen na základní odstíny. Existuje široká škála barev a není tak problém doladit žaluzie k barvě fasády nebo dalším prvkům domu.

  1. Tepelná úspora

Jedním z důvodů, proč jsou na stínicí techniku poskytovány dotace, je právě úspora související s vytápěním. Zejména v současné energetické krizi tento fakt oceníte. Při nočním zatažení přispívají lamely k udržení tepla v místnostech a brání prostupu mrazu a s ním souvisejícího nežádoucího ochlazování. Díky tomu není nutné domácnost tolik vyhřívat, což dokazuje i fakt tepelné úspory kolem 10 %. A co si budeme nalhávat, každá ušetřená tisícikoruna je příjemným bonusem. Ještě větší výhody mají pak venkovní žaluzie napojené na systém vytápění a na povětrnostní a sluneční čidla. Představte si situaci, že jste v práci mimo domov a vysvitne sluníčko. Systém automaticky vytáhne žaluzie a ztlumí topení na termostatu. Domácnost se tak bude vytápět slunečním zářením a vy ušetříte za energie ze sítě.

  1. Přirozená klimatizace

Stejně jako v zimě, i v létě exteriérové žaluzie jistě oceníte. Důvod je jednoduchý. Lamely zadrží až 94 % tepelné energie a zastaví sluneční paprsky ještě před tím, než stihnou dopadnout na sklo. V interiéru se tak drží příznivá teplota, a to i bez použití klimatizace. Uspoříte jak za nákup klimatizace, tak i za náklady na její provoz. A co se týče spotřeby elektrické energie, je právě klimatizace na předních příčkách domácích spotřebičů.

Rozhodnete-li se pro realizaci a nákup venkovních žaluzií, jistě neprohloupíte. Právě naopak, pořizovací investice se vám rychle vrátí a vy si budete už jen užívat jednotlivé výhody.

Fotografie