Články & návody

Vyvýšené záhony – chytré řešení s mnoha benefity

Klasické zahrady plné záhonů již dnes vidíme zcela sporadicky. Důvod je jednoduchý. Současná doba i zahradničtí architekti člení zahradu na okrasnou, užitkovou a odpočinkovou část. Jak, ale do těchto moderních zahrad zakomponovat prostor pro pěstování zeleniny či bylinek? Řešením jsou vyvýšené záhony, které poskytují jak vhodné podmínky k pěstování, tak i určitý řád zahrady.

Dřevo nebo plast?

Vyvýšené záhony existují v nejrůznějších materiálech. Volba je tak zcela na vás. V obou variantách jsou k dispozici různé velikosti a tvary. Dřevěné řešení je z hlediska zasazení do zahrady lepší volbou, protože splyne s přírodou. Na rozdíl od plastu však vyžaduje jednou za čas údržbu, aby bylo stále hezké a neztrácelo svou přirozenou barvu.

Koupě i samovýroba

Nejjednodušším řešením je zcela bezesporu zakoupení vyvýšeného záhonu. Možností dnes existuje nepřeberné množství. Pro ty, kteří se však řadí mezi kutili je ideálním řešením vyrobit si záhon svépomocí. V takovém případě je nutné respektovat určité zásady, které zajistí nejen efektivnost, ale i dlouhodobou životnost záhonu.

Nejdůležitější je vyrobený záhon ochránit před vlhkostí. Pro tento účel se používají nejčastěji jezírkové nebo nopové fólie, které se pomocí sponkovačky nebo hřebíků přichytí k vnitřním okrajům záhonu. V případě, že jste záhon vyrobili bez dna je vhodné pod něj umístit ochrannou mřížku. Ta zabrání pronikání škůdců a prorůstání případného plevelu.

Pro pěstování zeleniny, bylinek i okrasných květin

Ve vyvýšených záhonech můžete pěstovat cokoliv je třeba. Stejně jako v klasickém záhonu se zde bude plodinám dařit. Rozdíl však spočívá v náplni záhonu. Pokud plánujete pěstovat zeleninu a bylinky je vhodné využít čtyřvrstvou náplň. První a spodní vrstva, která bude navazovat na zeminu, popřípadě mřížku či dno by měla být z hrubého materiálu. Nejlepší jsou různé větve či oddenky. Výška této vrstvy by měla být cca 20 cm. Druhá vrstva je již více vzdušnější a měla by obsahovat zbytky rostlin, listí a drobné větvičky. Správná výška je 10-15 cm. Předposlední vrstvu je vhodné naplnit kompostem nebo bioodpadem. Stejně jako u první části by výška měla být 20 cm. Poslední částí je již samotný substrát, který vybíráme dle plánovaného použití. Vrchní úroveň může čítat až 30 cm. Takto sestavené vrstvy vám vydrží přibližně pět let.

Pro okrasné rostliny není na rozdíl od plodin nutná takto členitá a komplexní vrstva. Zcela postačí tři části. Nejprve 20 cm štěrku, poté substrát pro vyvýšené záhony, a nakonec zemina pro vybrané rostliny. Pro zamezení vyplavování substrátu do štěrku se doporučuje tyto dvě vrstvy oddělit netkanou textilií.

Sbohem bolesti zad

Kromě toho, že vyvýšené záhony lze umístit kromě zahrady i na balkon je nespornou výhodou i úleva pro vaše záda. Každý centimetr je totiž znát. Pletí plevele nemusí být díky vyvýšeným záhonům už nepříjemnou činností.

Dejte své zahradě řád a pořiďte si vyvýšené záhony, které ozvláštní každý prostor a zároveň pomohou i vašim zádovým svalům.

Fotografie